Bayan yunus polisler gece gündüz vazife başında! Hatalıların dehşetli düşü oldular

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Düzce Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı Yunus gruplarında 4 bayan yunus polisi yer alıyor. Yunus bayan polisler erkek meslektaşlarından geri kalmayarak Düzce sokaklarında suçlularla uğraş ediyor, mesleklerini en yeterli biçimde yapmanın memnunluğunu yaşıyorlar.

Şiddetli bir eğitim sürecinden de geçen bayan polisler birinci vakit içinderda temel motosiklet eğitimi alıyor. Keskin virajlı parkurda, 270 kilo tartısındaki motosikletle yunuslar 1,5 ay müddetle çalışma yapıyor. Fizikî dayanaklılık, temel motosiklet eğitiminin yanından mevzuat eğitimi, yakın savunma, psikologlar eşliğinde vücut lisanı okuma ve manaya, silah kullanma, araç durdurma ve arama, evrakta sahtecilik, bomba imha, narkotik cürümler, trafik ve olay yeri inceleme üzere eğitimler alıyor. Bayan Yunus polisleri, gerektiğinde asayiş gerektiğinde ise toplumsal olaylara müdahale ederek vatandaşlara inanç, hatalılara dehşet veriyor.

“İSTEDİĞİM YERDE İSTEDİĞİM MESLEĞİ YAPIYORUM”

Düzce’de yunus timinde nazaranv alan polis memuru Merve Ekici ve polis memuru Dava Ülger, kentin huzur ve güvenliği için 24 saat misyon yapıyor. Çocukluk hayalini gerçekleştirerek polis olan Merve Ekinci, “Öncelikle çocukluktan beri hayalim polis olmaktı. 2,5 yıl evvel nasip oldu polis oldum. 2 sene ilçede misyon yaptım. Artık alanlarda çalışmak istedim dışarıda olmak istedim. Gönüllülük aslına bakılırsa seçimler yapıldı. Belirli bir eğitimden geçtik. Eğitimlerde başarılı olanlardan birisi oldum ve yunus takımlarına katıldım. 4 aydır yunus ekiplerindeyim. İstediğim yerde istediğim mesleği yapıyorum fazlaca mutluyum” tabirlerini kullandı.

Motosiklete ilgisinin daima olduğunu yunus gruplarına geçmesinin akabinde motosiklet ile hatalıların dehşetli düşü olduklarını lisana getiren Ekici, “Daha evvel de motosiklete ilgim vardı. Bu yüzden yunus gruplarına girmeyi tercih ettim. Üniformalı olarak motosiklet kullanmanın zorlukları var tabi ki fakat daha fazlaca hoş yanları var. Bu da o zorlukları kapatıyor aslına bakarsanız. Bizim meslek güç isteyen bir meslek. Fedakarlık isteyen bir meslek. Bunun şuurunda biz bunu seçtik. Şükür bize nasip oldu” dedi.

“MESLEĞİMİ SEVEREK YAPIYORUM”

Mesleğini severek yaptığını lisana getiren polis memuru Merve Ekici, kelamlarını şöyle tamamladı, “Vatandaşlarımızın huzuru için şok uygulamalar yapıyoruz. Aranan şahıslar, narkotik hususlar, ruhsatsız silahlar üzere biroldukça cürüm ögelerini bu uygulamalarda yakalıyoruz. Uygulamalardan ortada sırada kaçan bilhassa ehliyetsiz şoförler oluyor. Kovalamaca daha sonrasında alıyoruz fakat sıkıntı tarafları da var. Bu mesleği severek yaptığımız için bizle bütünleşmiş bir durumda. Zorlukların da bu türlü üstesinden gelebiliyoruz. Bayan vatandaşlarımız bizleri karşılarında görmeleri onları olduğu kadar bizleri de memnun ediyor. Zira bu meslek genelde erkek mesleği olarak gözükse de bayanların da bu mesleği yapabiliyor olmaları bayanlarımızı keyifli ediyor. Fırsat verildikçe bayanlarımızın yapamayacağı hiç bir şey yoktur” biçiminde konuştu.

“BİZİ GÖRÜNCE ŞAŞIRIYORLAR”

Yunus gruplarına çabucak hemen 2 ay evvel katılan polis memuru Dava Ülger’de, “bir müddetdir motosikletli polis timlerinde bakılırsav yapıyorum. Beşerler sokakta daima erkek işçi görmeye alışık oldukları için artık bizi göründe ‘aa bayan yunus’ diye söyleyip şaşırıyorlar. Bizde tabi bayanlar olarak bu biçimde farklı meslek kümelerinden farklı alanlarda çalışarak artık insanların başında oluşmuş tabuyu yıkacağız inşallah. Polislik çocukluk hayalim olarak söyleyemem. Lakin bende polis olabilir miyim? diye bir soru oluştu başımda daha sonrasında imtihanlara girdim. Kademeli olarak imtihanları mülakatları geçerek polis oldum. Bu meslek tabi ki de sıkıntı. Sonuçta motosiklet üzerindeyiz, bayanız. Karşımıza çeşitli zorluklar çıkıyor lakin bunların üstesinden gelmeye çalışıyoruz. İnsanların bize karşı bakış açısı da değişiyor. Motosiklet tutkum olmasa sokakta çalışmak istemesem burayı tercih etmezdim” dedi.

“ŞİDDET OLAYLARINA GİTTİĞİMİZDE MAKÛS HİSSEDİYORUM”

Bayana şiddet olaylarına gittiklerinde bayan olarak berbat hissettiğini lisana getiren Ülger, “Kadına şiddet olayına gittiğimde bir bayan olarak daha da de makûs hissediyorum. Bir bayan olarak bende tabi ki bundan etkileniyorum. Buradan başta kendi annem olmak üzere şehit annelerinin ve tüm dünya bayanlarının Dünya Bayanlar Gününü kutluyorum. Dilerim bayana şiddet son bulur. Bayanların artık isteyip de yapamayacağı hiç bir şey yok. Kâfi ki istesinler” sözlerinde bulundu.

“YUNUS TAKIMLARINI BAYANLARA TAVSİYE EDERİM”

Polis olmak isteyen bayanlara tavsiyelerde bulunan Ülger, “Polis olmak isteyen arkadaşlarımız var. Kesinlikle fakat kesinlikle yunuslarda gelsin çalışsınlar. Sokakta insanları daha epey tanıyabiliyorlar. Beşerler ile daha hayli iç içe oluyorlar. Bundan dolayı yunus gruplarında kesinlikle çalışmalılar” biçiminde konuştu.