Alfa Romeo 8C, kaçırılmaması gereken bir kitap – Motor – Blog

Hi-Lev

New member
aaa

8C Competizione’nin ruhu isminde: “8C”, 1930’larda tüm dünya çapında pistlerde birincilik kazanan Vittorio Jano tarafından tasarlanan sekiz silindirli otomobillerdi (Le Mans’ta üst üste dört birincilik ve üç Mille Miglia’da). “Competizione”, Juan Manuel Fangio’nun kullandığı 6C 2500’ün adıydı.
6ac2b0cf-f3a1-42f4-9022-b8e090035457
1950’den Mille Miglia. Bu nedenle fikir: 8C’de marka için her zaman değerli olan teknik temaları ele almak. “Çift çerçeve” çerçeve ve alüminyum, titanyum, karbon ve kompozit malzemelerin kullanımıyla geliştirilmiş hafiflik gibi. “Transaks” şemasıyla (boyuna ön motor ve arka şanzıman) elde edilen ön ve arka arasındaki ağırlık dengesi gibi. Her iki aksta çift salıncaklı süspansiyonların benimsenmesiyle geliştirilmiş sürüş hassasiyeti gibi. Hepsi güçlü 4,7 litrelik V8 ve 450 beygir gücü ve – her şeyden önce – doksanların başından beri yol modellerinde eksik olan arkadan çekişe dönüş ile.

Tüm bunlar ve çok daha fazlası şimdi “Alfa Romeo 8C Competizione e Spider” kitabında (yazar Ivan Scelsa, Giorgio Nada Editore, boyut: 24,3×27 cm, 168 sayfa, yüzlerce fotoğrafla), destanı yeniden inşa ediyor ve haklı olarak oyunun doğuşuna odaklanıyor. hiçbir yerden gelmemiş gibi görünen bir araba.

0470fc10-b799-451d-83f7-a1f3e3275461
Böylece kitap, el yapımı konsept otomobilin ve dolayısıyla üretim versiyonunun tarihinin izini sürüyor. 8C’nin sadece 500 birim olarak pazarlandığı göz önüne alındığında, tabiri caizse “standart”, prototipin – aslında – çok az değişiklikle satışa çıktığından bahsetmiyorum bile. Bu, 8C’nin neden bugün bile dünyanın her yerinden koleksiyoncular tarafından en çok aranan otomobillerden biri olduğunu ortaya koyuyor. Scelsa’nın 8C’nin tasarım tarihini yeniden canlandırması, Alfa tasarım başkanı Walter de Silva’nın güzel Nuvola ile yapılan tüm çalışmaları yeni Alfa Romeo süper otomobiline getiren parlak Wolfgang Egger’e odaklanmasından çok güzel. Burada tüm zamanların en beğenilen arabalarından birinin destanı ortaya çıkıyor ve sadece Alfa Romeo evinde değil: çok sayıda tasarım, uygulama hızı ve sonsuz tarihsel referans. Kitabın adım adım anlattığı tüm unsurlar.

Alfa Romeo’da Yazılmıştır | Yorum yok “