107 kilo eroinle yakalandı! ‘600 bin lirayı duyar duymaz gaflete düştüm’ dedi

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Olay, 13 Ekim 2021 tarihinde Kocaeli’de meydana geldi. Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şubesi grupları, TIR’lar ile uyuşturucu sevkiyatı yapılacağı istihbaratına ulaştı. Gruplar tarafınca tespit edilen TIR’lar, fiziki ve teknik takibe alındı. Kuşkulu iki TIR’ın vilayet hududuna girdiğini belirleyen polis grupları, operasyona başladı. Otoyolda Kartepe geçişinde durdurulan TIR’ların dorse iskeletini oluşturan çelik profiller içerisine uyuşturucu gizlendiği belirlendi. Narkotik köpeğinin ağırlaştığı demir profilleri sökerek kesen polis grupları, 447 paket halinde 107 kilo eroin hususu ele geçirdi. Olaya ait İ.K. ile oğulları M.F.K., A.K. ve akrabaları M.M.K. tutuklandı.

“HAYATIMDA BU TÜRLÜ BÜYÜK BİR PARAYI BİR ORTADA GÖRMEDİM”

Haklarında ‘Uyuşturucu ticareti yapma ve sağlama’ kabahatinden dava açılan sanıklar İ.K., M.F.K. A.K. ve M.M.K.’nın yargılanmasına başlandı. Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya; sanıklar ile taraf avukatları katıldı. Savunması için kelam hakkı verilen sanık İ.K., “Nakliyeciyim. İşim ötürüsıyla N.A. isimli şahısla iki yıldır tanışıyoruz. Kendisinin uyuşturucu unsur ticareti sebebiyle cezaevine girmişliği de vardır. N.A., bana kendisinde uyuşturucu husus olduğunu söylemiş oldu ve bunu İstanbul’a getirmem için 600 bin TL para teklifinde bulundu. ömrümde bu biçimde büyük parayı bir ortada görmedim. Bir anlık gaflete düştüm ve teklifi kabul ettim. N.A., yakalanırsam onun ismini vermemeyi tembihledi. Şayet ismini verirsem aileme ziyan vermekle tehdit etti. Şanlıurfa’dan Yüksekova’ya gittim, orada eroinleri TIR’ın dorse kısmında bulunan borulara yerleştirdik. Birinci etapta 50 kilo sığdı. Şanlıurfa’ya geri döndüm ve oğlumun dorsesini ödünç aldım, geri kalan 55 kilo uyuşturucuyu da TIR’a yerleştirdik” dedi.

“UYUŞTURUCUNUN BULUNMUŞ OLMASINA VE KİMSENİN ZİYAN GÖRMEMESİNE ÇOK MUTLUYUM”

Borulara sığmayan uyuşturucuyu da N.A. isimli şahsın kendi meskenine götürdüğünü söyleyen İ.K., “Karantinada olması sebebiyle oğlumun bu hadiselerden haberi yoktu. N.A. ile daima telefonla bağlantı halinde olmamıza karşın HTS kayıtlarında tespiti yapılamamıştır. Bunun yenidendan araştırılmasını istiyorum. M.M.K. benim dayımın oğlu olur, kendisi İzmit’te iş buldu ve biz de İstanbul’a nakliyata gideceğimiz için ‘Beni de İzmit’e kadar bırakın’ dedi. Kimsenin uyuşturucudan haberi olmadığı için tereddüt ettim fakat akrabam olması sebebiyle de kendisini kıramadım. Bu olaydan dolayı o da tutukludur, lakin kendisinin bundan haberi yoktur. Gaziantep’ten elyaf, peçete ve deterjanları TIR’a yükleyerek İstanbul’a gitmek için yola çıktık. 16 yaşındaki oğlum İstanbul’u görmek ve benimle gelmek için ısrar etti. Ben ve kuzenim M.M.K. birebir TIR’la, 16 yaşındaki oğlum A.K. ile başka oğlum M.F.K. da ikinci TIR’la yola çıktık. Kocaeli hudutlarına girdiğimiz esnada polis bizi durdurdu. Araçlarda uyuşturucu çıkınca bizi tutukladılar. Ben bu hatası işlediğim için fazlaca pişmanım, bir sefere mahsus beni affedin, 8 tane çocuğum vardı. Benim haricinde kimsenin husustan haberi yoktu. Uyuşturucunun bulunmuş bulunmasına ve kimsenin ziyan görmemesine fazlaca mutluyum” diye konuştu.

“İŞ İÇİN KOCAELİ’YE GELDİM”

olaylardan haberdar olmadığını söyleyen M.M.K. ise “İşsiz olduğum için Kocaeli’de yaşayan kuzenimden iş olup olmadığını sordum. O da bana iş ayarladı ve kuzenim İ.K. İstanbul’a gelmesi ötürüsıyla onunla yola çıktım. Kocaeli’de bu olaylar patlak verdi, benim bu olayla ilgili bilgim yoktur, tahliyemi istiyorum” biçiminde konuştu. Öbür sanık M.F.K.’de uyuşturucudan haberi olmadığını, uyuşturucunun TIR’a koyulduğu tarihte konutta karantinada olduğunu söylemiş oldu. Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.